Zeytinyağlı Biber ve Domates Dolması

Zeytinyağlı Biber ve Domates Dolması

Bir dolmayı lezzetli yapan iç pilavıdır. Herkesin yapma tekniği ve içine koyduğu malzemeler farklılık gösterebiliyor. Ama yine de Zeytinyağlı Biber ve Domates Dolması en sevilen lezzetler arasındadır. Bu dolma anneannemden anneme, annemden bana aktarılan bir tarif. Üstelik bugüne kadar deneyen herkes tarafından çoook beğenildiğini belirtmeden geçmeyeyim. Bu sebepten üstüne başka Zeytinyağlı Biber ve Domates Dolması tarifi tanımam.

Gelelim şu iç pilav meselesine. Eğer Ege usulü yani otlarla yapılan tuzlu halini seviyorsanız bir kenara alalım sizi. Çünkü bu karşılaştırma iç pilavı tatlı sevenler için. Birincisi ben iç pilavı renkli severlendenim. Pilav mı yiyoruz dolma mı anlayamadığım içi bembeyaz olanlar var. Nimettir yerim, ellerinize sağlık derim ama dolma olarak elerim. Pilavın içine havuç rendelenmiş olanlar var bir de. Olabilir elbette ama yine beyaz ağırlıklı turuncu renk benden geçer not alamaz. Yani diyeceğim o ki benim gözüm içinde otların verdiği yeşilliği, tarçının ve üzümün verdiği kızıllığı arıyor. Bunlarla birlikteyse havuca da varım.

Kıyaslamamın ikinci maddesi tat elbette. Soğan oranı önemli. Bol soğanlı olmalı ama soğanlar çok iyi pişmiş olmalı ki Zeytinyağlı Biber ve Domates Dolmasına sadece şeker tadını aktarmalı. Maydanoz ve dereotunun derinlerden gelen lezzeti olmalı. Tarçın ve üzümün tatlı aroması vazgeçilmezim. Zeytinyağ oranı iyi ayarlanmalı. Pilav kuru ve sert olmamalı. Pirinç taneleri diri, iyi pişmeli. Dolmanın içi yumuşak olmalı ama vıcık yağ içinde yüzmemeli.

Eveettt… Sonuç olarak sizinle aynı damak tadında birleşiyorsak içi hafif nemli ve ıslak, dışı etli, lezzetli bir Zeytinyağlı Biber ve Domates Dolması tarifi sizi bekliyor.

Nesilden nesile yeni lezzetlerde görüşmek dileğiyle…